Trzymanie świń w gospodarstwach domowych

Data: 19.10.2023 r., godz. 11.00    421
Powiatowy Lekarz Weterynarii informuje mieszkańców powiatu otwockiego o możliwościach utrzymywania świń z przeznaczeniem do spożycia we własnych gospodarstwach domowych.
Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 8 maja 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (Dz. 2023 poz. 866), daje możliwość utrzymywania świń na użytek własny.

Rolnicy wyrażający chęć utrzymywania świń zobligowani są:
  • posiadać siedzibę zarejestrowaną w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa,
  • kupować świnie zakolczykowane z legalnych zarejestrowanych siedzib stad,
  • sprzedający świnie muszą mieć zgodę na przemieszczenie świń właściwych miejscowo Powiatowych Lekarzy Weterynarii,
  • świnie przemieszczane do siedzib stad muszą być zaopatrzone w świadectwo zdrowia,
  • świnie przemieszczane do siedzib stad nie mogą wykazywać objawów choroby,
  • świnie utrzymywane na użytek własny nie mogę być przemieszczane poza gospodarstwo,
  • ubój świń możliwy jest tylko w gospodarstwie przez osobę uprawnioną,
  • utrzymując świnie na użytek własny rolnicy zwolnieni są z konieczności przestrzegania zaostrzonych zasad bioasekuracji.