Uroczysta sesja z okazji 25-lecia powiatu

Data: 17.11.2023 r., godz. 15.00    498
W tym roku świętujemy 25-lecie powstania powiatów. W związku z tym pięknym jubileuszem ćwierćwiecza, w czwartek 16 listopada w PMDK Otwock odbyła się uroczysta sesja z okazji 25-lecia Powiatu Otwockiego.

Sesja ta była inna niż zwykle. Podczas podniosłej uroczystości, ze sztandarem powiatu i odśpiewaniu hymnu Rzeczypospolitej Polskiej, Grażyna Kilbach - Przewodnicząca Rady Powiatu Otwockiego rozpoczęła obrady sesji, w której udział wzięli radni z obecnej kadencji. Odczytane zostało Stanowisko Rady Powiatu Otwockiego w sprawie uczczenia jubileuszu 25-lecia utworzenia powiatu Powiatu Otwockiego.
Wzruszającym momentem było wspomnienie minutą ciszy tych radnych, których już wśród nas nie ma.

Swoją obecnością zaszczycili nas znamienici goście: Senator RP Michał Tomasz KAMIŃSKI, Posłowie na Sejm RP: Bożena Żelazowska, Joanna Wicha i Piotr Kandyba - Poseł na Sejm RP, Poseł na Sejm IX kadencji Dariusz Olszewski, włodarze miast i gmin: Jarosław Margielski - Prezydent Otwocka, Marek Banaszek Burmistrz Józefowa, Michał Rudzki - Burmistrz Karczewa, Karolina Zowczak Wójt Gminy Osieck, Wójt gminy Celestynów Witold Kwiatkowski, Kamil Choim Wójt Gminy Sobienie-Jeziory, Wójt Gminy Kołbiel Adam Budyta, Janusz Budny - wójt Gminy Wiązowna wraz z przewodniczącymi rad i sekretarzami. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele służb mundurowych, jednostek organizacyjnych, komórek starostwa, dyrektorzy szpitali, przedstawiciele duchowieństwa, a przede wszystkim radni sześciu kadencji Rad Powiatu Otwockiego.
Wszyscy zebrani mieli okazję obejrzeć film Związku Powiatów Polskich, obrazujący powiat jako wspólnotę mieszkańców, a także podsumowującą 25- lat samorządności powiatu otwockiego prezentację o powiecie.
Wyświetlone projekcje stanowiły niejako punkt wyjścia bowiem następnie wręczone zostały medale Bene Meritus Powiatom.   Medale te wręczane są Radnym, którzy sprawują swój mandat od pierwszych wyborów do samorządu powiatowego, czyli od sześciu kadencji. Przyznawane są one za szczególne osiągnięcia wpływające na rozwój powiatów polskich, w tym przede wszystkim powodujące podniesienie poziomu życia mieszkańców. W ramach obchodów dnia samorządowca medal taki wiosną 2023 roku otrzymał Krzysztof Szczegielniak - Starosta Otwocki, a wczoraj na ręce Radnej Bogumiły Więckowskiej i Radnego Mirosława Pszonki odznaczenia te wręczył Członek Zarządu Powiatów Polskich – Starosta Makowski Zbigniew Deptuła.

W tym szczególnym dniu uhonorowani medalami jubileuszowymi z okazji 25-lecia powiatu zostali radni wszystkich, sześciu, kadencji. Wierzymy, że medal ten będzie nie tylko piękną pamiątką, ale i symbolem podziękowania dla każdego z radnych, który otrzymał zaufanie w poszczególnych kadencjach samorządu powiatowego. Dziękujemy raz jeszcze za Wasze zaangażowanie i prace na rzecz powiatu otwockiego!
Każde takie wydarzenie nie obejdzie się bez wystąpień, życzeń i podziękowań.   Tak stało się wczoraj. Ze słowami uznania na naszej powiatowej scenie wystąpili: Michał Tomasz KAMIŃSKI, Posłowie na Sejm RP: Joanna Wicha i Piotr Kandyba - Poseł na Sejm RP, Poseł na Sejm IX kadencji – Dariusz Olszewski, przedstawiciel Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika – Łukasz Płaczek oraz włodarze miast i gmin powiatu otwockiego. Przemówieniem – niespodzianką było wystąpienie Dyrektor Oświaty Powiatowej Hanny Majewskiej-Smółki, która razem z sekretarzem powiatu – Andrzejem Soleckim na ręce Starosty złożyła tabliczkę pamiątkową od wszystkich pracowników Starostwa i jego jednostek.

Dziękujemy wszystkim przybyłym za Waszą obecność i życzenia. Czekamy na kolejne jubileusze! Wierzymy, że każde kolejne będą coraz bardziej spektakularne, a nasza rodzima ojczyzna – Powiat Otwocki będzie prężnie się rozwijać, a mieszkańcy będą żyli w zadowoleniu i dobrobycie.