Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego

Data: 11.09.2020 r., godz. 15.00    499
„Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” to piesi, rowerzyści lub motorowerzyści, o których w okresie jesiennym powinniśmy szczególnie pamiętać.
Zaczyna się jesień. Dni stają się coraz krótsze, a na drodze robi się coraz bardziej niebezpiecznie, szczególnie podczas deszczowych wieczorów. Nadal nie wszyscy piesi czy rowerzyści używają odblasków, dlatego często są niewidoczni dla kierowców. Dlatego warto zadać sobie pytanie, w jaki sposób możemy chronić pieszych, rowerzystów i motorowerzystów na drodze.

Kiedy dojdzie do zderzenia na drodze pieszy nie może liczyć na poduszki powietrzne, pasy bezpieczeństwa, strefy kontrolowanego zgniotu lub inne zabezpieczenia bezpieczeństwa biernego, w które wyposażony jest samochód. Z tego powodu zarówno pieszy, jak i też rowerzysta narażony jest na bardzo poważne obrażenia ciała już przy prędkościach pojazdu rzędu 20-30 km/h. W zderzeniu z pojazdem przy prędkości 50 km/h pieszy ma mniej niż 50% szans na przeżycie, a przy prędkości rzędu 80 km/h szanse pieszego na przeżycie schodzą do zera.

Dlatego kierowcy powinni w szczególności pamiętać, aby:
  • włączyć myślenie i pamiętać, że nie ma szablonów dotyczących zachowania się na drodze – każda sytuacja jest inna,
  • pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności w pobliżu miejsc oznakowanych jako przejścia dla pieszych,
  • zmniejszyć prędkość przed takimi przejściami,
  • widząc w oddali pieszych na chodniku oczekujących na przejście przez jezdnię, zatrzymać pojazd i pozwolić im bezpiecznie przejść,
  • nie wyprzedzać i nie omijać innych pojazdów w rejonie przejść dla pieszych i na samych przejściach,
  • nie używać sygnałów dźwiękowych, aby wymóc na pieszych szybsze przekraczanie jezdni.

Pamiętajmy, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, że pieszy na pasach, a rowerzysta na ścieżce rowerowej mają prawo czuć się bezpiecznie. Czasem jedna, krótka chwila może zdecydować o całym życiu.