Konkurs Literacki "Złoczyńcy w uzdrowisku" 2017

Liczba odwiedzających: 1484
Organizatorem konkursu jest Powiat Otwocki działający poprzez Biuro Kultury i Promocji Starostwa Powiatowego w Otwocku.

Celem konkursu literackiego jest promocja powiatu otwockiego poprzez napisanie opowiadania kryminalnego nawiązującego w treści do terenu powiatu otwockiego.

Formą literacką pracy konkursowej jest opowiadanie, w którym istotne znaczenie odgrywa powiat otwocki. Opowiadanie powinno być osadzone w realiach geograficznych i nawiązywać do miejsc związanych z tym regionem. Źródło inspiracji stanowią miejsca turystyczne, kulturalne, ośrodki, placówki, zakłady itp., które znajdowały lub znajdują się na terenie powiatu otwockiego. Przykładowa lista miejsc dostępna jest jako załącznik do Regulaminu na stronie internetowej Powiatu Otwockiego. Akcja opowiadania może toczyć się w przeszłości, teraźniejszości lub przyszłości.

Prace wraz z wypełnioną kartą zgłoszenia należy przesłać pocztą na adres Biura Kultury i Promocji Starostwa Powiatowego w Otwocku, ul. Komunardów 10, 05-402 Otwock lub dostarczyć osobiście do Biura, w zamkniętych kopertach z dopiskiem „Konkurs kryminalny”. Na kopercie nie należy wprowadzać imienia i nazwiska autora. Termin składania prac upływa z dniem 31 lipca 2017 r. (liczy się data wpływu prac do Kancelarii Powiatu Otwockiego).

W konkursie zostaną przyznane nagrody dla laureatów najciekawszych prac :

  • I nagroda – kwota brutto 2000,00 pln
  • II nagroda – kwota brutto 1500,00 pln
  • III nagroda – kwota brutto 1000,00 pln

oraz wyróżnienia w formie rzeczowej dla autorów najciekawszych prac.
Jurorami konkursu są:
Mariusz Czubaj – jeden z najbardziej cenionych polskich autorów kryminałów, tłumaczonych na angielski, niemiecki, ukraiński, włoski i turecki; profesor antropologii kultury; autor powieści kryminalnych: „21:37”, „Kołysanka dla mordercy”, „Zanim znów zabiję” i „Piąty Beatles”. Wraz z Markiem Krajewskim stworzył postać komisarza Jarosława Patera, bohatera „Alei samobójców” i „Róż cmentarnych”.
Pisze nie tylko kryminały, lecz także opracowania poświęcone temu gatunkowi powieści („Krwawa setka. 100 najważniejszych powieści kryminalnych”, napisana wspólnie z Wojciechem Bursztą, i „Etnolog w Mieście Grzechu. Powieść kryminalna jako świadectwo antropologiczne”) oraz innym obszarom kultury popularnej.
Dwukrotny zdobywca Nagrody Wielkiego Kalibru (i ośmiokrotnie do niej nominowany). „Martwe popołudnie”, pierwsza książka cyklu z Marcinem Hłasko, otrzymało nagrodę specjalną na festiwalu Kryminalna Piła za „wyjątkową formę narracyjną i publicystycznie odważny obraz współczesnej Polski”.
Patryk Młynek - urodzony we Wrocławiu, absolwent socjologii na Uniwersytecie Wrocławskim, dziennikarz i redaktor. Laureat I miejsca zeszłorocznego konkursu „Złoczyńcy w Uzdrowisku”, ogłoszonego przez Powiat Otwocki, a także finalista dwóch edycji konkursów literackich „Horyzonty Wyobraźni” (2010 i 2011), laureat I miejsca w ogólnopolskim konkursie na opowiadanie „Dni Fantastyki 2010”, finalista w jubileuszowym konkursie „Nowej Fantastyki” (2013) za opowiadanie „Projekt UFO w Ciechanowicach”, laureat I miejsca w konkursie „Poznań Fantastyczny” za opowiadanie „Modlitwa za Pojzn” (2016) i nagrodzony wyróżnieniem honorowym w ogólnopolskim „Konkursie na małą formę dramatyczną 2015” za sztukę pt. „Rozmowa Kwalifikacyjna”. Do ulubionych autorów zalicza Borgesa, Lema, braci Strugackich, Dicka i Nabokova. Za najlepszą polską powieść uznaje „Madame” Antoniego Libery.
Jędrzej Sudnikowicz – Kierownik Biura Kultury i Promocji Powiatu Otwockiego, pomysłodawca konkursu, z wykształcenia pedagog, z zamiłowania filozof i krytyk kultury, autor książki filozoficznej pt. „Pustynny barbarzyńca”. Publikował m.in. w czasopismach Edukacja i Dialog, Parnasik, Angora.